Cele projektu

Sieć ciepłownicza eksploatowana przez Veolię Energia Warszawa S.A. pokrywa ok. 80% potrzeb na ciepło dla Warszawy, ma długość około 1800 km i dostarcza ciepło o mocy ok. 5 329 MW do 19 000 obiektów na terenie miasta. W części istniejąca sieć ciepłownicza jest wykonana w przestarzałej technologii  kanałowej.

Zidentyfikowane problemy związane z pogarszającym się stanem sieci ciepłowniczej eksploatowanej przez Veolia Energia Warszawa S.A. wynikającym z wieku oraz przestarzałych technologii, to: 

  • wysokie straty ciepła na przesyle, 
  • awaryjność sieci.

Problemy w otoczeniu Projektu (mieście, regionie, kraju) będące efektem działalności gospodarczej człowieka, stosowania indywidualnych źródeł ciepła, transportu, to:

  • przekroczone dopuszczalne stężenia substancji w powietrzu, w tym m.in. pyłu PM10 i pyłu PM2,5 w Warszawie,
  • ocieplanie się klimatu (efekt cieplarniany),
  • wyczerpywanie się zasobów nieodnawialnych paliw kopalnych, 
  • zwiększone ryzyko zachorowalności ludzi na skutek dużej zawartości zanieczyszczeń w powietrzu.

Realizacja inwestycji może się przyczynić do częściowego rozwiązania problemów w otoczeniu Projektu, w tym do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do powietrza, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenia zużycia paliw nieodnawialnych i ograniczenia ryzyka zachorowalności ludności. 

Głównym celem Projektu jest ograniczenie zużycia energii pierwotnej oraz uniknięcie „niskiej emisji” dzięki zwiększeniu wykorzystania ciepła systemowego z efektywnego systemu ciepłowniczego i zastępowaniu indywidualnych źródeł ciepła.

W ramach osi priorytetowej I Zmniejszenie emisyjności gospodarki wsparcie uzyskają działania obejmujące m.in.: zwiększenie efektywności wykorzystania energii pierwotnej, poprawę efektywności energetycznej sektora publicznego i mieszkaniowego (w tym zmniejszenie emisyjności) oraz obniżenie energochłonności przedsiębiorstw, zwiększenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych.

Cele projektu są zgodne z celami przewidzianymi dla Działania 1.5 – Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu (likwidacja zbiorowych i indywidualnych źródeł tzw. niskiej emisji, w tym w budynkach mieszkalnych poprzez podłączenie ich do efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych w rozumieniu art. 2 pkt 41 i 42 dyrektywy 2012/27/UE spełniających jednocześnie kryteria dla efektywnego ogrzewania i chłodzenia). W ramach tego działania „wspierana będzie także budowa nowych lub zwiększenie przepustowości istniejących odcinków sieci ciepłowniczej/chłodniczej wraz z niezbędnymi przyłączami i węzłami ciepłowniczymi w celu likwidacji istniejących źródeł ciepła opalanych głównie paliwem stałym”.

Projekt przyczyni się do kompleksowej i skutecznej realizacji celów zrównoważonego gospodarowania zasobami, poprawy stanu środowiska, zwiększenia efektywności energetycznej oraz zapewnienia gospodarce bezpiecznego i konkurencyjnego zaopatrzenia w energię. 

Działania przewidziane w Projekcie są zgodne ze Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020+ oraz z Planem gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Stołecznego Warszawy (przyjętym Uchwałą nr XXI/522/2015 Rady m.st. Warszawy z dnia 10.12.2015 r.).

Poprzez rozbudowę sieci ciepłowniczej oraz wymianę węzła grupowego na węzły indywidualne projekt przyczyni się do osiągnięcia następujących rezultatów:

a) zmniejszenia zużycia energii pierwotnej,

b) poprawy stanu jakości powietrza na osiedlu Chrzanów w Warszawie i na obszarach sąsiadujących poprzez obniżenie lub uniknięcie „niskiej emisji” z indywidualnych źródeł ciepła.

Produktem realizacji Projektu będzie wybudowana sieć ciepłownicza o łącznej długości ok. 2,083 km (zadania nr 1 i nr 2), zmodernizowana sieć ciepłownicza o długości 0,028 km  oraz dwa nowe węzły indywidualne (zadanie nr 3). 

Rezultatem bezpośrednim realizacji Projektu będzie: zmniejszenie zużycia energii pierwotnej oszacowane na 10 817 GJ/rok.

Sieci Warszawy 4