O projekcie
W dniu 21 sierpnia 2020 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz przedsiębiorstwo Veolia Energia Warszawa SA podpisały umowę dotyczącą dofinansowania Projektu „Budowa sieci ciepłowniczej celem wykorzystania wysokosprawnej kogeneracji na terenach nowych obszarów rozwojowych Warszawskiego Systemu Ciepłowniczego – etap II – Chrzanów” realizowanego ze środków pomocowych UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) 2014 – 2020.
Projekt ten polega na budowie nowych sieci ciepłowniczych wysokoparametrowych oraz na likwidacji jednego węzła grupowego połączonej z wybudowaniem dwóch węzłów indywidualnych. Przedsięwzięcie podzielone jest na trzy zadania, z czego Zadania nr 1 i nr 2 dotyczą budowy nowej sieci ciepłowniczej, a Zadanie nr 3 na likwidacji węzła grupowego i budowie dwóch węzłów indywidualnych. Łączna długość sieci ciepłowniczych wybudowanych lub zmodernizowanych w ramach Projektu wyniesie ok. 2,1 km, z czego modernizacją objęte będzie jedynie 28 m sieci w ramach zadania nr 3. Będą to sieci podziemne w zakresie średnic: 2DN32 – 2DN300.
Planowany okres realizacji projektu: lata 2020-2022.
Cele Projektu polegającego na modernizacji warszawskiej sieci ciepłowniczej są zgodne z celem zawartym w Strategii rozwoju miasta stołecznego Warszawy do roku 2020, jakim jest: „Poprawa jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy”. Wyżej wymieniony cel strategiczny rozwoju miasta został doprecyzowany poprzez ustanowienie celów operacyjnych, które znajdują swoje odzwierciedlenie w celach przedmiotowego Projektu, w tym:
- Cel operacyjny 1.4. „Wykorzystanie walorów i zapewnienie stałej poprawy stanu środowiska przyrodniczego” realizowany m.in. poprzez programy:
Program 1.4.2. „Poprawa jakości powietrza” – program nastawiony na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery tak, aby nie były przekraczane obowiązujące normy dopuszczalnego stężenia szkodliwych substancji w powietrzu. Ze względu na fakt, iż jednym z głównych źródeł emisji zanieczyszczeń atmosferycznych w aglomeracji jest ciepłownictwo, w ramach tego programu przewidziano zadanie polegające na modernizacji infrastruktury ciepłowniczej.
Program 1.4.5. „Racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych” – program nastawiony m.in. na zmniejszenie zużycia energii, m.in. poprzez ograniczenie strat energii, zwłaszcza cieplnej.
- Cel operacyjny 1.5. „Zapewnienie wysokiej jakości usług infrastrukturalnych” realizowany m.in. poprzez programy:
Program 1.5.2. „Usprawnienie systemu ciepłowniczego, elektroenergetycznego i gazowniczego”, w ramach którego będzie realizowana rozbudowa i modernizacja systemu ciepłowniczego, tak aby był on przyjazny dla środowiska, maksymalnie oszczędny oraz niezawodny. Zakres Projektu obejmuje również modernizację sieci – używane dzisiaj sieci będą wymieniane na rury nowszej generacji: preizolowane (zadanie 1.5.2.2. „Budowa i modernizacja sieci ciepłowniczych”).
Pozostałe istotne dla ochrony środowiska dokumenty to „Polityka energetyczna miasta stołecznego Warszawy do roku 2020”, „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta stołecznego Warszawy” oraz „Program Ochrony Powietrza” dla aglomeracji warszawskiej.
Wyżej wymieniony Program Ochrony Powietrza określa planowane działania w celu osiągnięcia zamierzonej poprawy jakości powietrza w poszczególnych strefach. Jako jeden z kierunków działań niezbędnych do przywrócenia poziomów pyłu zawieszonego PM2,5, PM10 i dwutlenku azotu NO2 w powietrzu do poziomów dopuszczalnych przez programy ochrony powietrza określają zmniejszenie strat wynikających z przesyłu energii.
W tym kontekście realizacja Projektu polegająca na budowie oraz przebudowie infrastruktury ciepłowniczej w technologii rur preizolowanych przewidzianych do dystrybuowania ciepła pochodzącego z wysokosprawnej kogeneracji będzie stanowiła działanie korzystne z punktu widzenia poprawy jakości powietrza na terenie strefy aglomeracji warszawskiej.
Cele projektu są zgodne z celami przewidzianymi dla Działania 1.5 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu (zmniejszenie strat ciepła powstających w procesie przesyłania i dystrybucji ciepła, poprawa wydajności systemu ciepłowniczego, poprawa jakości powietrza, zmniejszenie produkcji ciepła, ograniczenie kosztów eksploatacyjnych, poprawa bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz zmniejszenia zużycia energii końcowej). W ramach tego działania „wspierana jest poprawa efektywności przesyłu i dystrybucji ciepła do istniejących odbiorców w szczególności poprzez modernizację i przebudowę sieci ciepłowniczych”.
Projekt przyczyni się także do kompleksowej i skutecznej realizacji celów zrównoważonego gospodarowania zasobami, poprawy stanu środowiska, zwiększenia efektywności energetycznej oraz zapewnienia gospodarce bezpiecznego i konkurencyjnego zaopatrzenia w energię.
Aby uzyskać satysfakcjonujący stan techniczny infrastruktury do przesyłu ciepła, pozwalający na znaczne zmniejszenie strat ciepła a co za tym idzie na poprawę jakości powietrza na terenie m.st. Warszawy na skutek ograniczenia ilości spalanych paliw, konieczne jest zrealizowanie kolejnych inwestycji. W związku z tym na lata 2017 r. – 2022 r. w ramach projektów pt. „Modernizacja warszawskiej sieci ciepłowniczej na terenie Miasta Stołecznego Warszawy w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla i poprawy efektywności energetycznej – Etap I, Etap II oraz Etap III” zaplanowano modernizację nieco ponad 53 km sieci ciepłowniczej.
Sieć ciepłownicza eksploatowana przez Veolię Energia Warszawa S.A. pokrywa ok. 80% potrzeb na ciepło dla Warszawy, ma długość około 1740 km i dostarcza ciepło o mocy ok. 5 329 MW do 19 000 obiektów na terenie miasta. W części istniejąca sieć ciepłownicza jest wykonana w przestarzałej technologii kanałowej.
Zidentyfikowane problemy związane ze stanem sieci ciepłowniczej eksploatowanej przez Veolia Energia Warszawa S.A., wynikającym z wieku oraz przestarzałych technologii to:
- straty ciepła na przesyle,
- awarie sieci.
Problemy w otoczeniu Projektu (mieście, regionie, kraju) będące efektem działalności gospodarczej człowieka, stosowania indywidualnych źródeł ciepła, transportu, to:
- przekroczone dopuszczalne stężenia substancji w powietrzu, w tym m.in. pyłu PM10 i pyłu PM2,5 w Warszawie,
- ocieplanie się klimatu (efekt cieplarniany),
- wyczerpywanie się zasobów nieodnawialnych paliw kopalnych,
- zwiększone ryzyko zachorowalności ludzi na skutek dużej zawartości zanieczyszczeń w powietrzu.
Rozwiązanie problemów dotyczących bezpośrednio sieci ciepłowniczej Veolia Energia Warszawa S.A. może się przyczynić do częściowego rozwiązania problemów w otoczeniu Projektu, w tym do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń pyłowo–gazowych, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenia zużycia paliw nieodnawialnych i ograniczenia ryzyka zachorowalności ludności.